Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy MAKOWIEC

ul. Kościelna 4 Makowiec

26-640 Skaryszew

Strony internetowe:
www.puksmakowiec.republika.pl; www.makowiecparafia.radom.opoka.org.pl.
e-mail: puksmakowiec@op.pl; makowiec@kul.lublin.pl.

Skład zarządu klubu:

1. Ks. Andrzej Wąsik - prezes

2. Hanna Maleta - sekretarz

3. Marcin Gierczak - członek

4. Leszek Rogala - członek

5. Cezary Majkusiak - członek

Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy MAKOWIEC powstał 15 marca 1998 roku, natomiast wpis do ewidencji uczniowskich klubów sportowych uzyskał 27 marca 1998roku. Klub jest stowarzyszeniem zrzeszającym dzieci i młodzież w wieku szkolnym, ich rodziców, nauczycieli i wychowawców oraz sympatyków. Klub Działa w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego Rzeczpospolitej Polskiej. Od 2000 roku PUKS Makowiec jest ludowym klubem sportowym i działa w ramach Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.

Celem Klubu jest:
1) wychowanie dzieci i młodzieży i dorosłych przez kulturę fizyczną, rekreację, sport i turystykę w oparciu o zasady etyki katolickiej;
2) planowanie i organizowanie pozalekcyjnego życia sportowego uczniów w oparciu o możliwości obiektowe i sprzętowe Parafii, przy współudziale szkoły, oraz w oparciu o pomoc organizacyjną i materialną rodziców i sympatyków Klubu;
3) angażowanie wszystkich uczniów, zwłaszcza mieszkających na terenie Parafii Makowiec, do różnorodnych form aktywności ruchowej, gier i zabaw dostosowanych do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań sportowych;
4) uczestniczenie w imprezach sportowych;
5) organizowanie zajęć sportowych dla uczniów, zwłaszcza mieszkających na terenie Parafii Makowiec, w celu wszechstronnego rozwoju ich sprawności fizycznej i umysłowej;
6) organizowanie działalności sportowej ze szczególnym uwzględnieniem funkcji zdrowotnych;
7) organizowanie różnorodnych form współzawodnictwa sportowego;
8) kształtowanie pozytywnych cech charakteru i osobowości poprzez uczestnictwo w realizacji zadań sportowych Klubu;
9) udział w międzynarodowej wymianie młodzieży oraz w katolickich krajowych i międzynarodowych imprezach sportowych.
Władzami Klubu są: Walne Zebranie Klubu, Zarząd Klubu oraz Komisja Rewizyjna. W pierwszym składzie zarządu, wybranym 19 kwietnia 1998 r., byli: Ks. Sławomir Fundowicz - prezes, Marek Nosowski - sekretarz, Sławomir Grzyb, Marek Hernik, Kazimierz Sowa. Komisję rewizyjną stanowili: Ks. Henryk Dziadczyk, Jan Kowalczyk, Jan Jeżmański. Od 20 kwietnia 2000 roku w nowym zarządzie znaleźli się: Ks. Sławomir Fundowicz – prezes, Marek Nosowski – sekretarz, Marek Hernik, Jacek Nowak, Kazimierz Sowa. Komisja rewizyjna pozostała bez zmian. Ostatnie Walne Zebranie Parafialnego Klubu Sportowego odbyło się 25 kwietnia 2004 roku. Nie wprowadzono żadnych zmian w składzie władz klubu. Na tym Zebraniu ustalono, że klub będzie używał nazw: Parafialny Klub Sportowy „MAKOWIEC” (nazwa skrótowa: PKS „MAKOWIEC” lub Par.KS „MAKOWIEC”) lub Parafialny (Uczniowski) Klub Sportowy „MAKOWIEC” (nazwa skrótowa: PUKS „MAKOWIEC”). Kadencja obecnych władz Klubu kończy się w kwietniu 2008 roku.
W Parafialnym (Uczniowskim) Klubie Sportowym „MAKOWIEC” działają trzy sekcje: szachy, piłka nożna, judo.
Pierwszą historycznie sekcją były szachy. Zawodnicy tej sekcji trenują i startują w zawodach od kwietnia 1998 roku. W treningach uczestniczyło ogółem ponad 50 osób. Obecnie sekcja liczy 20 osób. Trenerem jest Andrzej Szymański (najsilniejszy zawodnik Ziemi Radomskiej). Od trzech lat zawodnicy PUKS MAKOWIEC startują w finałach Mistrzostw Polski w szachach. W 2004 roku były to dwie zawodniczki: Aleksandra Jaworska (do lat 12) oraz Sylwia Mąkosa (do lat 14). Aleksandra Jaworska zajęła w Mistrzostwach dziesiąte miejsce. W 2005 roku w finałach grały: Aleksandra Wólczyńska (do lat 12), Aleksandra Jaworska, Sabina Kowalczyk, Angelika Mąkosa (do lat 14) oraz Sylwia Mąkosa (do lat 16). Na szczególne uznanie zasługuje awans Sylwii Mąkosy, która w Turnieju Ostatniej Szansy w Zakopanem zdeklasowała swoje rywalki. W bieżącym roku w finałach Mistrzostw Polski będą grali: Bartosz Maciąg (do lat 12), Aleksandra Jaworska, Angelika Mąkosa (do lat 14), Sabina Kowalczyk, Sylwia Mąkosa (do lat 16). W ubiegłorocznych międzywojewódzkich (województwo mazowieckie i województwo warmińsko-mazurskie) półfinałach w Bęsi Aleksandra Jaworska oraz Angelika Mąkosa zajęły dwa pierwsze miejsca. Trzeba zauważyć także udział zawodników PUKS MAKOWIEC w Mistrzostwach Polski Przedszkolaków w 2005r.: Aleksandra Szymańska (miała dopiero 6 lat) oraz Kamil Barszcz. Dobre wyniki osiągają także Milena Barszcz oraz Michał Barszcz. Drużyna szachistów w 2005 r. wygrała rejonowe eliminacje Turnieju Szachowego o Złotą Wieżę oraz zajęła czwarte miejsce w Mazowieckiej Lidze Juniorów. Szachiści PUKS MAKOWIEC zdobywali punkty w młodzieżowej rywalizacji sportowej klubów i gmin: odpowiednio w 2004 r. – 5 punktów, w 2005 – 2 punkty (były to jedyne punkty zdobyte przez gminę Skaryszew).
Od 1999 roku działa także sekcja piłki nożnej. Od samego początku jej kierownikiem jest Jacek Nowak. Po kilku latach organizacji sekcji, obecny jej kształt został nadany w 2004 roku. Zostały wtedy utworzone trzy drużyny piłkarskie: rocznik 1993 z trenerem Wojciechem Pawłowskim, rocznik 1995 z trenerem Ireneuszem Gorczycą, rocznik 1996 z trenerem Jackiem Nowakiem. Ogółem trenuje blisko 80 zawodników. W sezonie 2004/2005 najstarsza drużyna startowała w Radomskiej Lidze Żaków. Na 20 rozegranych spotkań młodzi piłkarze z Makowca wygrali 19 i strzelili 148 bramek, tracąc tylko 13. Najwięcej bramek strzelił Patryk Wolski. Bardzo dobrze w bramce spisywał się Łukasz Osuch. Obydwaj zawodnicy byli powoływani do kadry Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej – rocznik 1993. Z drużyny tej wyróżniali się ponadto Bartłomiej Kalinkowski, Bartłomiej Książek, Bartłomiej Siwak. Obecnie (sezon 2005/2006) drużyna ta startuje w rozgrywkach Mazowieckiej Ligi Młodzików i zajmuje doskonałe drugie miejsce, ustępując jedynie Legii Warszawa. Od tego sezonu drużyna Ireneusza Gorczycy walczy w Radomskiej Lidze Żaków – rocznik 1994. Drużyna młodsza od swych rywali zajmuje po rundzie jesiennej czwarte miejsce. Drużyny z Makowca startują w wielu turniejach halowych, zajmując czołowe miejsca zarówno wśród młodzików, jaki i żaków i orlików.
W 2004 roku powstała sekcja judo. Szkolenie prowadzi instruktor Lech Falkiewicz, a współpracuje z nim Andrzej Łukasiak. W treningach uczestniczy 40 zawodników. Po raz pierwszy judocy z Makowca walczyli w Otwartych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego Młodziczek i Młodzików w kwietniu 2005 r. I już na tych zawodach pokazał się talent Edyty Rutkowskiej, która wygrała je wśród dzieci w kategorii do 25 kg. W Lublinie w roku 2005 startowali zawodnicy PUKS MAKOWIEC jeszcze 3 razy, a ponadto byli w Mińsku Mazowieckim, Zamościu i Warszawie. Najlepsze wyniki, obok wspomnianej Edyty Rutkowskiej, osiągnęli: Martyna Okólska (wygrała w czterech zawodach, a w jednych była druga), Emilia Rutkowska (wygrała w Lublinie nawet wśród seniorek), Martyna Stanios, Jakub Iwański, Jakub Wójtowicz.
PUKS MAKOWIEC organizuje także imprezy rekreacyjne. Od 1998 r. głównym wydarzeniem w tym zakresie jest Bieg Rodzinny – festyn sportowy Parafii w Makowcu. Program obejmuje mecz piłki nożnej, zawody drużyn rodzinnych oraz otwarty bieg na dystansie ok. 1500 m. Całość ubogaca zwykle występ teatru parafialnego oraz konkurs piosenki. Ponadto zawodnicy Klubu uczestniczą w organizowanych we współpracy z Parafialnym Zespołem Caritas rajdach rowerowych. W każdym roku jest ich kilka. W 2005 roku młodzież z Makowca brała udział w Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii, gdzie mogli spotkać się z Papieżem Benedyktem XVI. W ramach współpracy z Klubem Żeglarskim BULAJ w Radomiu sportowcy z Makowca brali udział w budowie dwóch kutrów żeglarskich i popłynęli nimi z Krakowa do Gdańska.

Rejestr zmian

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 25 lipca 2017 15:56
Dokument wprowadzony do BIP przez: Tomasz Kalita
Ilość wyświetleń: 553
25 lipca 2017 15:57 (Tomasz Kalita) - Zmiana treści zakładki.
25 lipca 2017 15:56 (Tomasz Kalita) - Dodanie nowej zakładki.